ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent Pirkt drīkst, bet labāk internetā. Drošs interneta veikals. – Drošas tirdzniecības koncepcija
Pēdējo 14 dienu kumulatīvā saslimstība

Pirkt drīkst, bet labāk internetā. Drošs interneta veikals.

Pirkt drīkst, bet labāk internetā. Nu jau gandrīz gadu mēs tā darām. Tirgotāji pielāgojas, meklē veidus, kā tirdzniecības procesu organizēt neklātienē. Interneta veikalu paliek arvien vairāk un pircējiem arvien aktuāls ir jautājums – kā atpazīt drošu interneta veikalu un iepirkties droši. Kā noorientēties starp Latvijas uzņēmēju veidotājām e-tirdzniecības vietnēm un neskaitāmām starptautiskām vietnēm, kuru reklāmas seko mums sociālajos tīklos, ziņu portālos un citur. CERT.LV ir sagatavojis lielisku padomu rakstu par to, kā atpazīt drošu interneta veikalu. Mēs no tā izceļam dažas pamatlietas, kas palīdzēs atpazīt drošu Latvijas tirgotāja interneta vietni.

1. Reģistrācija

Latvijā, ja uzņēmums veic komercdarbību uzņēmuma mājaslapā, tā ir jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā kā uzņēmuma struktūrvienība. Interneta veikalā ir jābūt norādītai pārdevēja reģistrācijas informācijai. Informāciju par pārdevēju vai pakalpojumu sniedzēju drošības nolūkos vērts salīdzināt ar uzņēmumu reģistra datiem un citām datu bāzēm:  • Lursoft datubāzē – www.lursoft.lv, pievēršot uzmanību, vai nav aktuāls maksātnespējas process vai likvidācijas process.

  • PTAC veidotā aizdomīgo interneta vietņu sarakstā: https://www.ptac.gov.lv/lv/content/aizdomigo-interneta-vietnu-saraksts

  • PTAC veidotā komersantu melnajā sarakstā, kur norādīti komersanti, kas labprātīgi nav izpildījuši Patērētāju Strīdu risināšanas komisijas uzliktos lēmumus: https://www.ptac.gov.lv/lv/content/melnais-saraksts


2. Reāla kontaktinformācija

Labs interneta veikals zina, ka klienti vēlas sazināties dažādos veidos. Pārbaudiet, vai uzņēmums nodrošina tālruņa numuru, e-pasta adresi, tērzētavas (čata) iespējas vai tikai bezpersonisku saziņas formu. Un, ja nodrošina, vai šīs iespējas darbojas.


3. Drošas maksāšanas iespējas

Interneta veikalos norēķinu metodes ir dažādas. Ir kredītkartes un maksāšanas metodes, kas piedāvā patērētāju aizsardzību, ļaujot patērētājiem saņemt atpakaļ savu naudu gadījumā, ja produkts netiek piegādāts, piemēram, PayPal. Pārbaudiet, vai tīmekļa veikals atbalsta šīs maksāšanas metodes.


4. Aktīvas sociālo mediju saites

Latvijas tirgus ir neliels, tāpēc tirgotāji tiešsaistes tirdzniecības atbalstīšanai izmanto visus resursus, tostarp sociālos tīklus. Pārbaudiet, vai sociālie tīkli darbojas un ir aktīvi.


5. Mājas lapas drošības sertifikāts

Pārliecinieties, vai tiešsaistes veikala adrese sākas ar “https://” un vai tās priekšā redzat “lock” (atslēdziņa) simbolu? Šādā gadījumā saziņa starp tiešsaistes veikalu un pārlūkprogrammu ir šifrēta, padarot to nedaudz drošāku lietošanai. Tiesa, tas pasargās no nosūtītās informācijas vai datu pārtveršanas, taču negarantē, ka tīmekļa veikals nav viltots.